Kaštonų g. 3, LT-63316 Alytus

8 315 73 739

rastine@vidzgiris.lt

Geografijos pamoka Marcinkonių gamtos mokykloje

Saulėtą kovo 24 dieną 5a ir 6b klasių mokiniai, lydimi geografijos mokytojų Marytės Narmontienės ir Loretos Žvirblienės, dalyvavo pamokoje-edukacijoje, kuri vyko Marcinkonių gamtos mokykloje. Užsiėmimą vedė Dzūkijos nacionalinio parko Marcinkonių gamtos mokyklos geografas Gintautas Kibirkštis.

Pamoka prasidėjo trumpu filmuku apie Marcinkonių apylinkes. Mokiniai sužinojo, kad Marcinkonys – tai kaimas smėlyne. Smėlį čia kadaise atnešė ledynų tirpsmo vandenys, o į kopas supustė vėjas. Parke esančios kopos priklauso Dzūkijos žemyninių kopų masyvui. Pažiūrėję filmuką, perėjome prie praktinės veiklos. Stebėjome ir tyrinėjome skirtingo amžiaus pušis ir kankorėžius. Mikroskopo pagalba tyrinėjome pušies sėklas.  Mokėmės nustatyti pušies amžių pagal nupjauto kamieno rieves. Pamatėme, kaip atrodo kankorėžiai, kuriuos išlukšteno genys, o kuriuos voverės. Užduočių lapuose piešėme pušies sėklą ir spalvinome genį.

Atlikę teorines užduotis, užsiėmimą tęsėme parko teritorijoje. Apžiūrėjome pušyse esančias genio kalves ir uoksas. Stebėjome šio paukštelio darbą medžių viršūnėse. Pėsčiomis keliavome iki pelkės „Meškos šikna“. Susipažinome su pelkės augalais, valgėme pernykštes spanguoles. Paskutinis lankomas objektas buvo Klonių kopa. Mokiniai sužinojo, kad Marcinkonių kaimo pakraštyje išlikusi vienintelė atvira, mišku neužaugusi kopa. Dabartiniu metu kopa tampa vis žemesnė, nes vėjas nupusto jos viršutinę dalį, o naujo smėlio ant kopos nuo miško nepatenka. Klonių kopa pavadinta todėl, kad už jos esančiose daubose marcinkoniškiai dirbo žemes – augino grikius, bulves, rugius.

Vėjo supustyti smėlynai – svarbiausioji Marcinkonių apylinkių kraštovaizdžio dalis. Atvykusiam svečiui ne visada iš karto tai pastebima. Miškai slepia buvusių dykumų geltoną smėlį.  Kokia graži ta Dzūkijos gamta! Keliaudami pėsčiomis pavargome, bet išmokome pastebėti pavasarėjančios  gamtos grožį, sužinojome, kokie paukščiai gyvena ir kokie augalai auga parko teritorijoje. Patyrėme daug nuostabių akimirkų, pasijutome tikrais gamtos vaikais.

                                                                                       Loreta Žvirblienė,

                                                                                       vyresnioji geografijos mokytoja

Comments are closed.
Skip to content